Актуальність ідей Сухомлинського В.О.

З досвіду роботи на посаді директора НВО №33.

Нещодавно спостерігала таку ситуацію. Біля пішохідного переходу стояла компанія підлітків. Машин на проїжджій частині не було, але світ¬лофор показував червоне світло, і діти терпляче чекали. Мої розмірковування про їх вихованість порушила літня жінка, яка хутенько перебігла на інший бік вулиці, незважаючи на заборонний сигнал світлофора. Ситуація змінилася момен¬тально. На проїжджу частину вискочили й діти, хоча там уже з'явилися машини, і могла виникну¬ти аварійна ситуація.
Чи думала та жінка, що, порушуючи прави¬ла, вона ризикує не лише своїм життям? Власне, чи часто замислюємося навіть ми, педагоги, який приклад подаємо тим, хто поряд? Як впливають на учнів, слова педагогів, вчинки керівника на¬вчального закладу? Запитання швидше риторичні. Проте напевне кожен має дати собі відповіді на них.
Шукаючи відповіді на ці питання ми звертаємось до педагогічної спадщини В.О. Сухомлинського, яка має різноплановий, багатоаспектний характер.
Формування цілеспрямованого, працездатного налаштованого на інноваційний освітній процес колективу, кожен член якого може бути гідним прикладом для своїх учнів, - важливе і дуже не просте завдання для керівника та всього колективу.
«Державне керівництво школою з боку директора ми прагнемо поєднувати з колегіальністю обговорення і розв'язання важливих питань навчально-виховної роботи», - так говорив В.Сухомлинський, новаторські підходи якого до організації навчально-виховного процесу, апробовані ним форми, методи та засоби роботи з педагогічним і учнівським колективами, розвиваються і в нашій школі.
Розв'язання завдань, поставлених перед школою життям, під силу тільки творчим вчителям, людям з високою свідомістю та професійною культурою, таким які працюють в нашій школі. Завдання підтримки компетентності педагогічних кадрів вирішується через систему методичної роботи, яка має сприяти розвитку сучасного стилю педагогічного мислення, відпрацюванню професійних навичок, формуванню вчителя до професійної самоосвіти та самовдосконалення.
В 2009 році школа почала працювати над науково-методичною проблемою «Створення психолого-педагогічних умов для підвищення рівня навчальних досягнень і формування життєвої активності та загальної культури учнів». Реалізація проблеми відбувається шляхом проведення різних методичних заходів:
 науково-практична конференція з теми: «Професійна компетентність та компетенція вчителя»;
 педагогічні читання з теми : «Формування особистості школяра у початковій школі»;
 моніторинг професійної компетентності вчителів з питань диференційованого підходу до навчання;
 педагогічна рада «Форми і методи створення психолого-педагогічного простору в навчально-виховному процесі»;
 методична рада «Втілення ідей В.О.Сухомлинського в сучасній школі»;
 Тижні педагогічної майстерності;
 загальношкільний конкурс «Кабінет року».
Заклад став місцем проведення обласних та міських семінарів для керівників шкіл та їх заступників, які організовані під керівництвом завідувача відділу освітнього менеджменту КОІППО імені Василя Сухомлинського Ткаченка В.П.
Педагогічний колектив школи постійно поповнює скарбничку методичних розробок, які друкуються на сторінках фахових періодичних видань. А великим досягненням 2010 року стало видання документально-художньої книги «Від земської школи до загальноосвітнього навчального закладу», присвяченої 100-річчю школи.
Школа і весь педагогічний колектив рухається в напрямку постійного оновлення іміджу закладу, вже давно створено гімн та емблему школи. Продовжується випуск шкільної газети «33-й МЕРИДІАН», відкрито офіційний web-сайт нашого закладу, а також стали учасниками інтерактивного інноваційного проекту «Щоденник.ua.»
Одне з найважливіших завдань школи, вказував В. Сухомлинський: "Навчити користуватися знаннями. Якщо набуті уміння і навички тільки засвоюються і не застосовуються на практиці, навчання поступово виходить зі сфери духовного життя дитини, неначе відділяється від її інтересів і захоплень"
Результати роботи педагогічного колективу з обдарованими учнями відображені перемогами та участю в конкурсах, олімпіадах різного рівня.
Для сучасної школи потрібні висококваліфіковані вчителі, які постійно шукають і знаходять найбільш ефективні шляхи й засоби вирішення завдань навчання, виховання, розвитку учнів, підготовки їх до життя. В.О.Сухомлинський зазначав, що : «Місія керівника школи в тому, щоб зробити кожного учителя вдумливим, допитливим дослідником. Справжній педагогічній творчості притаманні риси дослідження, творчого узагальнення своєї праці». Тому я будую методичну роботу так, щоб кожен учитель міг якнайповніше розкривати здібності й талант, розвивати ініціативу й творчий пошук, підвищувати інноваційну культуру. Впроваджуючи в навчально-виховний процес освітні інновації педагоги школи постійно застосовують інноваційно-комунікативні технології при проведенні уроків читання, математики, української літератури, світової літератури, музики, образотворчого мистецтва, географії та в виховній діяльності.
Я – молодий директор школи, який шукає нових шляхів для розвитку школи. Я дивлюсь у майбутнє, пам'ятаючи про сторічний досвід школи, про людей, які тут працювали і працюють, про їх надбання і багаторічну працю. Я усвідомлюю відповідальність за долю великої історії маленької школи, бо тут учили і навчались творчі, працьовиті і чесні люди, які без останку віддавали себе педагогічній професії.
Тож моїм пріоритетним завданням, як директора школи, є створення в колективі особливої атмосфери, яка сприятиме розвитку творчості, педагогічної майстерності вчителя. Якою буде школа залежить і від мене, і від всіх, хто живе школою і дбає про її майбутнє. І хай запорукою в роботі стануть слова В.О.Сухомлинського:
«Вірте в талант і творчі сили кожного вихованця. Людина – неповторна».